3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ KIZILCAHAMAM MESLEK YÜKSEKOKULU BÜNYESİNDE DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Dünya Engelliler Günü, bir nevi farkındalık yaratmak adına dünyanın birçok yerinde farklı organizasyonlarla kutlanmaktadır.

Bir güne ya da bir haftaya sığdırmak ve sadece bu hafta içinde anılmak değil, onların gözüyle hayata bakmak, onları anlamak ve onlar adına yapılması gerekenleri yapmak için Ankara Üniversitesi Kızılcahamam Meslek Yüksekokulu bünyesinde Dünya Engelliler Günü etkinliği gerçekleştirildi.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ KIZILCAHAMAM MESLEK YÜKSEKOKULU BÜNYESİNDE DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ. Dünya Engelliler Günü, bir nevi farkındalık yaratmak adına dünyanın birçok yerinde farklı organizasyonlarla kutlanmaktadır.  Bir güne ya da bir haftaya sığdırmak ve sadece bu hafta içinde anılmak değil, onların gözüyle hayata bakmak, onları anlamak ve onlar adına yapılması gerekenleri yapmak için Ankara Üniversitesi Kızılcahamam Meslek Yüksekokulu bünyesinde Dünya Engelliler Günü etkinliği gerçekleştirildi. Kızılcahamam Meslek Yüksekokulu Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü-Fizyoterapi alanında öğretim yapan ve bir anlamda engelliye tedavi hizmeti vermek amacıyla yardımcı personel yetiştiren bir bölüm olması nedeniyle engellileri yakından tanımak ve anlayabilmek için Down Reklam Ajansı’nı kurarak ilk engelli girişimci ünvanını alan OZAN ULUSOY ve Engelsiz ve Mutlu Yaşam Derneği Başkanı ALİ ULUSOY u etkinlik kapsamında konuk etti. Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açış konuşması yüksekokul müdürü Prof. Dr. Seyhan AKISKA  tarafından yapıldı. AKISKA konuşmasında “Bugün etkinlikler düzenleyip anlamaya çalıştığımız ya da farkına varmak için sosyal medya üzerinden duyurular yaptığımız ve hatta bir sonraki anma etkinliklerine kadar 360 gün unutacağımız engelli dostlarımızın durumu gelecekte herkesin başına gelebilecek bir sonuç olabilir. Bu yüzden engelli olmanın kabahat, kusur, eksiklik ve acziyet olmadığı, herkesin başına her an gelebilecek bir olgu olduğunu anlamak gerekir… Kavramak gerekir… Farkına varmak gerekir…   Duyarlı ve farkında olup bu dünyada yaratılan her şeye gereken saygıyı göstermek zorundayız ve en önemlisi bunu içimizden gelerek, hissederek yapmalıyız.  Yeter ki insanlığımızda bir engelimiz bulunmasın. Fiziki olanlar gerçekten önemsizdir. ” vurgusu yaptı. Konuşmacılar Baba-Oğul Ulusoylar “Engellere Rağmen… Herkes İçin Güzel Bir Yaşam Size Bağlı” adlı konuşmalarında Ozan Ulusoy’un hayatından kesitler sundu.  Konuşmacı Ali Ulusoy salonda bulunan engelli ve engelli aileleriyle sohbet havasında bir söyleşi gerçekleştirdi. Salonda bulunan engelli ailelerine de söz hakkı vererek duygu ve düşüncelerini aldı.  Kızılcahamam da böyle bir organizasyonda konuşmanın mutluluğunu dile getiren Ulusoylar, Bölümümüz öğrencilerine de önerilerde bulundular. Konferans “Sev Kardeşim” adlı şarkının İşitme Engelliler için düzenlenmiş haliyle coşkulu alkışlar eşliğinde sonlandı.

 

Kızılcahamam Meslek Yüksekokulu Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü-Fizyoterapi alanında öğretim yapan ve bir anlamda engelliye tedavi hiz

 

meti vermek amacıyla yardımcı personel yetiştiren bir bölüm olması nedeniyle engellileri yakından tanımak ve anlayabilmek için Down Reklam Ajansı’nı kurarak ilk engelli girişimci ünvanını alan OZAN ULUSOY ve Engelsiz ve Mutlu Yaşam Derneği Başkanı ALİ ULUSOY u etkinlik kapsamında konuk etti. Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla

 

başladı. Açış konuşması yüksekokul müdürü Prof. Dr. Seyhan AKISKA  tarafından yapıldı. AKISKA konuşmasında “Bugün etkinlikler düzenleyip anlamaya çalıştığımız ya da farkına varmak için sosyal medya üzerinden duyurular yaptığımız ve hatta bir sonraki anma etkinliklerine kadar 360 gün unutacağımız engelli dostlarımızın durumu gelecekte herkesin başına gelebilecek bir sonuç olabilir. Bu yüzden engelli olmanın kabahat, kusur, eksiklik ve acziyet olmadığı, herkesin başına her an gelebilecek bir olgu olduğunu anlamak gerekir… Kavramak gerekir… Farkına varmak gerekir…

 

Duyarlı ve farkında olup bu dünyada yaratılan her şeye gereken saygıyı göstermek zorundayız ve en önemlisi bunu içimizden gelerek, hissederek yapmalıyız.  Yeter ki insanlığımızda bir engelimiz bulunmasın. Fiziki olanlar gerçekten önemsizdir.vurgusu yaptı.

Konuşmacılar Baba-Oğul Ulusoylar “Engellere Rağmen… Herkes İçin Güzel Bir Yaşam Size Bağlı” adlı konuşmalarında Ozan Ulusoy’un hayatından kesitler sundu.  Konuşmacı Ali Ulusoy salonda bulunan engelli ve engelli aileleriyle sohbet havasında bir söyleşi gerçekleştirdi. Salonda bulunan engelli ailelerine de söz hakkı vererek duygu ve düşüncelerini aldı.

Kızılcahamam da böyle bir organizasyonda konuşmanın mutluluğunu dile getiren Ulusoylar, Bölümümüz öğrencilerine de önerilerde bulundular.

Konferans “Sev Kardeşim” adlı şarkının İşitme Engelliler için düzenlenmiş haliyle coşkulu alkışlar eşliğinde sonlandı.